VERDENSMAGASINET X: Fordi verden er større 05.02.2012
Siste utgave
 
Abonner!
Om x
Ansvarlig redaktør
og daglig leder:
Maren Sæbø


Adresse:
Fredensborgveien 6
0177 Oslo
redaktor@xmag.no
- Markedsadgang gir utvikling
Rettferdig og fri handel vil gi oss de ressursene vi trenger for å nå våre utviklingsmål. Det er ikke handelsorganisasjonen som er problemet, men at de vestlige landene ikke følger opp sine løfter, erklærer Kenyas WTO ambassadør Amina Chawahir Mohamed.
Av Nina Monsen
22.04.2008
Del på Facebook

X møter den kenyanske WTO-ambassadøren på hennes arbeidsplass i Genève, der hun er i full gang med forberedelsene til WTOs neste ministermøte i Cancun, Mexico, i september.
- Under Cancun-møtet må utviklingsdimensjonen på nytt vektlegges i forhandlingene. Ellers blir ikke dette noen vellykket forhandlingsrunde, sier Chawahir Mohamed.
Mange utviklingsland har blant sine fremste krav å få økt tilgang til vestlige markeder for sine landbruksprodukter. Uenighet om liberalisering av handel med landbruksvarer var også en av hovedårsakene til det mye omtalte sammenbruddet under WTO-møtet i Seattle i 1999. For å unngå et liknende kaos brukte regjeringer både i utviklings- og industriland mye tid på å bli enige om dagsordenen før Doha-møtet i 2001. På selve møtet klarte de, riktignok etter mye tautrekking, også komme fram til en slutterklæring. EU klarte i siste liten å få lagt inn en endring i Doha-erklæringen, en såkalt forbeholdsklausul som skal beskytte EUs marked. Rundt 60 prosent av alt afrikanske land eksporterer til industriland går til EU. EU er også hovedmottaker for Kenyas hagebruksprodukter, deriblant en av landets viktigste eksportartikler: friske blomster.
Tidsfristen for gjennomføringen av mange av tiltakene som ble vedtatt i Doha-runden er 2005. Ministermøtet i Mexico i september 2003 blir derfor av mange ansett som en mellomstasjon hvor man skal prøve å komme videre i saker det er vanskelige å enes om. Landbruk vil være et hovedspørsmål også under møtet i Cancun.
- Hva skal til for at den nye forhandlingsrunden skal bli en "utviklingsrunde" slik de vestlige landene lovet i Doha?
- Ministermøtet i Doha satte merkelappen «utviklingsrunden» på den forhandlingsrunden som ble innledet med møtet. Men i etterkant har de fleste utviklingsland gått vekk fra å bruke utviklingsbegrepet i denne sammenheng, fordi vi mener det ikke er reelt, sier WTO-ambassadøren.
Hun fortsetter:
- Intensjonen med å bruke begrepet utviklingsrunde var nok aldri å lure folk. Selv er jeg overbevist om at talspersonene for den såkalte utviklingsrunden hadde de beste intensjoner. Likevel er det på sin plass å påpeke at selv de beskjedne forventningene medlemslandene hadde - spesielt utviklingsland og gruppen av de minst utviklede landene - ikke er oppfylt, fastslår Amina Chawahir.
- Doha-deklarasjonen omtaler viktigheten av å integrere utviklingslandene i det multilaterale handelssystemet. Men for at begrepet «utviklingsrunden » skal ha noen mening må sakene som er viktige for utviklingslandene få skikkelig oppmerksomhet. Erfaringer fra de siste forhandlingene er temmelig nedslående. Saker som har direkte sammenheng med utviklingsspørsmål, som TRIPS-avtalen om immaterielle eiendomsrettigheter, spørsmål om offentlig helsetjeneste, særbehandling for utviklingslandene og markedstilgang, har fått mye mindre oppmerksomhet enn forventet. Utviklingslandene er svært skuffet over dette.

BRUTTE LØFTER
- Har Kenya tjent på WTO slik avtalene har blitt utformet til nå?
- På spørsmålet om vi setter pris på vårt medlemskap, er svaret klart ja. På spørsmålet om organisasjonen holder det den lover er svaret et rungende nei. Løftene fra etableringen av WTO i 1994, om globalisering og liberalisering som skulle tjene utviklingslandene, har ikke blitt fulgt opp. I forkant av Doha-møtet så vi imidlertid økt vilje fra industrilandene til å samarbeide med utviklingslandene. Resultatet var en mer balansert erklæring, med blant annet avgjørende fokus på landbruk. En gradvis avvikling av landbrukssubsidier ble nevnt for første gang.
- I perioden etterpå har det derimot skjedd lite. Ingen tidsfrister har blitt holdt. De forhåpninger land i Sør hadde om konkrete resultater fra møtene er betraktelig dempet. Industrilandene oppfyller ikke løftene sine i WTO.
- Hvor viktig er markedsadgang i Vesten for utviklingen i Kenya?
- Det er de vestlige landene som utgjør markedet for våre produkter. Økt adgang til disse markedene vil uten tvil ha positiv utviklingseffekt. Handel har vært, og må fortsette å være, drivkraften for økonomisk vekst i Kenya, selv om denne veksten i dag riktignok er meget beskjeden. Rettferdig og fri handel vil gi oss de ressursene vi trenger for å nå våre utviklingsmål. Erfaring fra mange land viser at handel er et betydningsfullt bidrag til økonomisk vekst og bærekraftig utvikling. Handel har gjort det mulig for land å bevege seg fra å tilhøre gruppen av lavinntektsutviklingsland til middels og, til og med, høyinntekts utviklingsland.

UNDER SKALLET
Etter den kenyanske WTO-ambassadørens mening er det ikke WTO i seg selv som er problemet for utviklingslandene, men medlemslandene. WTO er bare et skall som reflekterer det medlemmene tillater.
- For eksempel har EU innført urimelig strenge regler på blomsterimport for å stenge blomster fra Kenya ute. Dette strider mot WTOs intensjoner om markedsadgang. Men hva kan Kenya gjøre med det? WTO er en av de få organisasjonene der man har muligheten til å innføre sanksjoner mot medlemsland som bryter organisasjonens regelverk, men det blir for ressurskrevende for Kenya å benytte seg av dette. Alt vi kan gjøre er å oppfordre EU om å følge WTO-reglene.
- Har afrikanske land samarbeidet om å danne en felles strategi før Cancun?
- Ja, afrikanske handelsministere møttespå Mauritius fra 19.- 20. juni 2003 for å sikre at Afrika møter med felles mål. Det er også blitt holdt møter på regionalt nivå.
Viktige saker for Afrika på Cancun-møtet vil bli: Markedstilgang, TRIPS og offentlig helse, særbehandling for utviklingsland, gjennomføring av saker, gjeld og teknologioverføring, avslutter Kenyas WTO ambassadør Chawahir Mohamed.

Del på:

Tips en venn

Blogg
Maren Sæbø
Ansvarlig redaktør
Deres seksualitet, våre kvinner

Hvorfor manes det fram et bilde av mørke skumle menn i norske voldtektsdebatter?


Les mer | Bloggen

Fotoserie


Historiske forsider

I 2011 markerer Verdensmagasinet X 20 år som magasin med et bredere utsyn mot Verden. her er noen av forsidene fra de første ti årene


Se fotoserie | Alle fotoserier

Xotisk mat
En smakseksplosjon
Granatepler blir i mange land forbundet med synd, sex og fruktbarhet. Det er all grunn til å la seg lede ut i fristelsen.
Les mer | Xotisk mat

Xmag.no er et redaksjonelt uavhengig nettmagasin som inneholder artikler og saker fra Verdensmagasinet X. Verdensmagasinet X og Xmag.no utgis av Fellesrådet for Afrika, Latin-Amerikagruppene i Norge, Studentenes og Akademikernes internasjonale hjelpefond (SAIH) og Utviklingsfondet.