VERDENSMAGASINET X: Fordi verden er større 22.05.2012
Siste utgave
 {F6
Klikk på bildet, for å komme til X nr. 1/2012
{F6AA7E35DF5C}AA7E35DF5C}
Abonner!
Om x
 
Ansvarlig redaktør
og daglig leder:
Maren Sæbø


Adresse:
Fredensborgveien 6
0177 Oslo
redaktor@xmag.no
Statoil i ulendt terreng
Statoil, som den norske stat eier 81 prosent av, har i 2003 vedtatt at selskapet i de kommende årene skal investere 42 milliarder kroner i Iran, Angola, Aserbajdsjan og Algerie. Udemokratiske, fattige land hvor grove brudd på menneskerettigheten er hverdagskost og det er enorme forskjeller på fattig og rik. Statoilsjef Olav Fjell sier til Aftenposten at han er trygg på at Statoil vil takle de etiske utfordringene det automatisk vil medføre å investere i disse landene. Det er Fjell som konsernsjef nødt til å mene. Erfaringer fra Statoils aktivitet i Angola gir imidlertid grunn til en viss skepsis til Statoils evne til å takle etiske utfordringer. Det er tidligere blitt påvist at Statoil i 1999 betalte 450 milliarder kroner i en såkalt signaturbonus til regimet i Angola. Slike signaturbonuser blir ofte karakterisert som institusjonalisert korrupsjon, og det er liten tvil om at mange av Statoilmillionene har havnet rett i lomma på den rike eliten i Angola, en elite som systematisk beriker seg på bekostning av en lutfattig befolkning.
Av Tor Aksel Bolle
22.04.2008
Del på Facebook

Et av de fem landene Statoil skal satse stort på de neste årene er Aserbajdsjan. Om lag 15 milliarder kroner vil selskaper investerer i det sentralasiatiske landet. Aserbajdsjan har store oljeressurser og verdens oljeselskaper har investert enorme summer i landet de senere år. Allikevel lever mesteparten av befolkningen i fattigdom. De siste 30 årene har landet vært styrt av Hejdar Alijev. Den tidligere KGB-generalens regime har fått massiv kritikk for overgrep mot menneskerettighetene, blant annet utstrakt valgfusk, arrestasjon og tortur av politiske fanger og manglende ytringsfrihet. Nå er Alijev syk, og har utnevnt sin sønn, Iham, til sin etterfølger. Playboyen Iham er "valgt" til statsminister, han er visepresident i det statlige oljeselskapet og - selvfølgelig - leder for landets olympiske komité. Dette regimet mener Statoil altså det er uproblematisk å samarbeid med.
For å samarbeide er konsernet nødt til. Oppfører de seg ikke slik regimet ønsker, vil andre selskaper blir prioritert.

Det er ikke galt å investere i fattige land. Slike innvesteringer kan bidra til utvikling og økt velstand. Men det er minst tre spørsmål som er sentrale i forhold til Statoil storsatsning i fattige land. Bør et statsstyrt norsk selskap investerte tungt i land som ikke er demokratiske og der det begås regelmessige overgrep mot menneskerettighetene? Og bør et norsk statsstyrt selskap investere i land hvor man vet at et lite mindretall plyndrer statskassa? Og sist, men ikke minst: Bør et statsstyrt norsk selskap tjene milliarder av kroner i utviklingsland? Dette er spørsmål som norske politikere bør vie større interesse enn det de gjør i dag.

Del på:

Tips en venn

Blogg
Maren Sæbø
Ansvarlig redaktør
Deres seksualitet, våre kvinner

Hvorfor manes det fram et bilde av mørke skumle menn i norske voldtektsdebatter?


Les mer | Bloggen

Fotoserie


Historiske forsider

I 2011 markerer Verdensmagasinet X 20 år som magasin med et bredere utsyn mot Verden. her er noen av forsidene fra de første ti årene


Se fotoserie | Alle fotoserier

Xotisk mat
Maos lille gryte
I Bergen bor det en kompromissløs kinesisk dame. Hun vil lære deg å lage mat slik Mao likte den.

Les mer | Xotisk mat

Xmag.no er et redaksjonelt uavhengig nettmagasin som inneholder artikler og saker fra Verdensmagasinet X. Verdensmagasinet X og Xmag.no utgis av Fellesrådet for Afrika, Latin-Amerikagruppene i Norge, Studentenes og Akademikernes internasjonale hjelpefond (SAIH) og Utviklingsfondet.