Ledelsen i Washington og de andre som ivrer for krig ønsker ikke at vanlige irakeres lidelser ved et angrep skal være et tema som får mye oppmerksomhet nå. De vil heller snakke om Saddam Husseins masseødeleggelsesvåpen, om kampen mot terrorisme og om "smarte" og uendelig presise bomber. Men faktum er at de sivile lidelsene FN mener er sannsynlige, er prisen president Bush er villig til å betale for sikre amerikansk dominans i verdens mest oljerike område.
Det siste månedene har USA, med god støtte fra Storbritannia, brukt store ressurser på å overbevise verdensopinionen om at en krig mot Irak er tvingende nødvendig. Men verden stritter i mot. Over hele kloden har det vært omfattende demonstrasjoner mot krig. I Tokyo, i Cairo og Mexico City, i Moskva og i Buenos Aires har folk samlet seg for å vise sin motstand mot et angrep på Irak. I Washington demonstrerte 200.000 amerikanere mot krig, og meningsmålinger viser at støtten til president Bushs harde linje minsker. I Storbritannia, som er USAs viktigste støttespiller i Europa, er 84 prosent av befolkningen mot et USA-ledet angrep og omlag 50 prosent mot et FN-sanksjonert angrep. I tillegg til den folkelige motstanden verden over har statsledere i Tyskland, Frankrike, India, Russland, Sør-Afrika samt i en rekke andre land tatt avstand fra et angrep på Irak. Motstanden er så klar og tydelig, også i Norge, at selv statsminister Kjell Magne Bondevik har begynt å antyde at Norge ikke vil delta i en eventuell krig selv om FN sikkerhetsråd godkjenner et angrep.
Midt i krigsforberedelsene gir den verdensomspennende motstanden håp. Det er nå viktig at vi alle tydelig viser vår motstand mot USAs uansvarlige og hensynsløse politikk. For selv om mye tyder på haukene i Washington ønsker å angripe nærmest uansett, er det fortsatt en mulighet for at en massiv global motstand mot krig kan påvirke avgjørelsene som tas i Washington.


Tips en venn