I løpet av de siste årene har både interessen og utbredelsen av rettferdig handel hatt en voldsom vekst i Europa, og det finnes nå nær 3 000 såkalte «worldshops» på kontinentet. I Nederland har rundt 400 butikker som kun baserer seg på rettferdig handel startet opp, mens tallet i Sverige nå er på rundt 40. Nå står altså Norge for tur.
Gode arbeidsvilkår
– Du kjøper ikke bare et produkt, men du kjøper også produktets historie, sier Per Persson. Sammen med sin kone Olaug Christiansen, har han startet opp Norges første rene Fairtrade-butikk i Oslo sentrum. Butikken heter Friends Fair Trade, og er et handelssamarbeid mellom marginaliserte produsenter i Sør og norske konsumenter. Alle produktene butikken tar inn kommer fra produsenter med forholdsvis gode arbeidsvilkår for sine arbeidere.
Friends Fair Trade i Storgata 36 blir Norges første medlem av The International Fair Trade Association (IFAT). Gjennom dette medlemskapet forplikter butikken seg til å holde seg til organisasjonens regelverk, og kun selge produkter som er rettferdige produsert gjennom hele produksjonskjeden.
– Vi vil etterstrebe å ha mest mulig bakgrunnsinformasjon om produktene. Det er viktig å vite hvor de kommer fra, og vise at de kommer fra gode produksjonsforhold, sier Persson.
Gir muligheter
Det var under en reise jorden rundt sammen med sine barn, at ekteparet fant ut at de ville gjøre en liten innsats for en litt bedre verden. På reisen sin var det blant annet innom flere humanitære prosjekter, både i Vietnam, Laos, Kambodsja og Sri Lanka, som de ønsker å støtte. Derfor har de nå startet opp stiftelsen Friends Foundation, og alt overskuddet fra butikken i Storgata, Friends Fair Trade, vil gå til denne stiftelsen.
– Vi støtte på så mange gode prosjekter, så vi ville gjøre noe for å hjelpe til. Dessuten så vi veldig mange fine produkter som vi ønsker å selge i butikken, sier Persson.
Arbeidskraften til butikken vil også i stor grad basere seg på frivillig arbeid, og både Per Persson og kona Olaug Christiansen regner med at de må vie all fritid til arbeid med butikken den første tiden, mens Per Persson håper at han på sikt skal kunne jobbe 50 prosent i butikken, ved siden av en halv stilling i Norsk Folkehjelp.
– Vi vil gi muligheter til folk. Vi vil gi muligheter til produsenter i Sør, slik at de kan få levelige forhold, lønn, mulighet for utvikling, skolegang for barna sine og et fungerende helsevesen. I tillegg ønsker vi å gi muligheter for folk her til å kjøpe rettferdige produkter, gjennom å legge til rette for det og åpne en stor Fair Trade butikk, sier han.
Bredt utvalg
Butikken har et bredt tilbud, og selger produkter innen kategoriene håndverk, interiør, gaver, leker i tre, kjøkkenutstyr, klær og smykker, keramikk, bøker og skrivemateriell, musikkinstrumenter og tekstiler. Dagligvareavdelingen vil inneholde produkter som kaffe, te og kakao, bananer, sjokolade, snacks, mysli, energibarer, juice, nøtter, marmelade, krydder, chutney, syltetøy og tørket frukt. I tillegg satser Friends Fair Trade på en egen nisje innen rettferdig produserte fotballer og fotballutstyr.
– I Norge finnes det fra før kun elleve lisensierte Fairtrade-produkter. Til sammenligning finnes det over 1 800 i England. Vi vil prøve å ha et så bredt utvalg som mulig, sier han. I pris vil produktene som selges i Friends Fair Trade ligge et lite hakk over tilsvarende produkter i andre butikker i pris.
Likevel tror han ikke at folk vil skremmes unna av den grunn.
– Flere av dagligvarene er kjent for sin gode smak, spesielt gjelder det sjokoladen og de mange ulike typene av kaffe. Dessuten tror jeg folk er villige til å betale litt ekstra for å få produkter som er garantert å komme fra gode produksjonsvilkår. Vi vil vise at det finnes et alternativ, og at dette er en garantert god handel med bonus på kjøpet, sier Persson.


Tips en venn