VERDENSMAGASINET X: Fordi verden er større 19.06.2013
Siste utgave
 
Verdensmagasinet X 2/2013
{F6{F6AA7E35DF5C}AA7E35DF5C}
Abonner!
Om x
 
Ansvarlig redaktør
og daglig leder:
Maren Sæbø


Adresse:
Fredensborgveien 6
0177 Oslo
redaktor@xmag.no
Diplomati med boksehansker
Norge har avtale om samarbeid med Cuba om én ting: Boksing
Av Maria Watne
15.02.2008

Helt siden 1995 har Norge og Cuba hatt en samarbeidsavtale om idrett. Hvis kulturutveksling og diplomati i silkehansker var formålet, må avtalen sies å være en fiasko. På fem år er avtalen bare brukt av norske boksere. Marit Myrmæl, internasjonal sjef i Norges Idrettsforbund, kan fortelle at norske boksere er på Cuba i det X går i trykken, selv om det formelt sett ikke er undertegnet noen aktivitets-avtale for 2000.

- Det er bare norske boksere som har benyttet seg av avtalen. Da vi skrev under, var det meningen at friidrett og boksing skulle være med fra Norge. Cuba ville lære om kvinnefotball og anti-doping. Dette har de ikke fått gjort så mye med, sier Myrmæl. Like før jul kom det imidlertid en henvendelse fra Cuba. Antidopingeksperter ønsker å komme til Norge i tre måneder. Marit Myrmæl kan ikke si om det blir noe av denne utvekslingen.

UTENOM MYNDIGHETENE
Den generelle samarbeidsavtalen ble undertegnet av de to landa i 1995, og for hvert år signeres en aktivitetsavtale. Våren 1997 var daværende kulturminister Turid Birkeland (Ap) på offisielt besøk på Cuba. Fordi dette var den første norske offisielle delegasjonen på lang tid, fikk besøket stor oppmerksomhet. - Besøket fikk en litt annen dimensjon enn kulturutveksling, bekrefter Turid Birkeland. - Fra norsk side var det et uttrykt ønske om å være i dialog med Cuba. Kultursektoren er alltid en god sektor å opprette en dialog, fordi utveksling gir gjensidig nytte, og det vil ikke være noen som hjelper en annen part.

- Men bare boksing? - Det var jo ikke meningen at det skulle være bare boksing, forklarer Birkeland. - Avtalen omfattet flere typer idrett, uten at jeg kan si hva som kom ut av den etter hvert. I tillegg ble det opprettet andre kulturkontakter og muligheten var til stede for å skape samarbeid mellom kunstnere utenom de statlige kanalene. Både forfatterforeningene og billedkunstgallerier i begge land kom i kontakt. Det er spesielt å jobbe overfor et land som Cuba, hvor NGOer ikke er godt representert og det meste er sterkt myndighetsstyrt. Men Norge ønsker jo også ovenfor Cuba en bred kontaktflate inn i landet, ikke nødvendigvis gjennom myndighetene, men på andre plan, sier hun. Turid Birkeland understreker at hvis noe skal komme ut av samarbeidet, kreves oppfølging. - Det må være politisk vilje til å få det til, påpeker eks-ministeren.

Blogg
Maren Sæbø
Ansvarlig redaktør
Mer oljespill

Studiestipender og et forskningssenter som ennå ikke eksisterer. Oljeselskapene betaler milliarder i bonuser i Angola, uten at vi helt vet hva pengene går til. Ikke vår rett å kreve informasjon om dette, mener Statoil


Les mer | Bloggen

Fotoserie


Overlevelse

For noen handler klimamøtet i København om mer enn prosentregning. Verdensmagasient X besøkte i september 2009 Bangladesh. Alle bilder: Saikat Mojumder


Se fotoserie | Alle fotoserier

Xotisk mat
1001 mat
Det var tider da Irak ble forbundet med noe annet enn krig og elendighet. Landets rike mattradisjoner er like verdt å prøve i dag. Retter med smak av 1001 natt fortsetter å forføre.
Les mer | Xotisk mat

Xmag.no er et redaksjonelt uavhengig nettmagasin som inneholder artikler og saker fra Verdensmagasinet X. Verdensmagasinet X og Xmag.no utgis av Fellesrådet for Afrika, Latin-Amerikagruppene i Norge, Studentenes og Akademikernes internasjonale hjelpefond (SAIH) og Utviklingsfondet.