Nummer 6
Verdensmagasinet X ser på norske interesser - Utenriksdepartementet har definert hva som er norske interesser og verdier, men hva når næringslivet interesser ikke er i samsvar med det vi oppfatter som våre etiske verdier? Les om jakten på turkmensk olje- og gass og Hydros stinkende jungeleventyr i Brasil.
- Det nye store spilletUtenlandske oljeselskaper kan bli tvunget til å velge mellom korrupsjon eller ikke å få kontraktene de ønsker. Vestlige oljeselskapers investeringer i Sentralasia kan gi økt legitimitet til autoritære ledere, mener oljeprofessor Alex Danilovich.
- TsjadPresident Idriss Deby har hendene fulle med å splitte opprørsbevegelsene som herjer øst i landet. Samtidig synker stadig Tsjad på FNs levekårsindeks, på tross av at landet nå har begynt å eksportere olje
- Da mønsteret raknetDenne vinteren er det førti år siden myndighetene i Nigeria forsøkte å sulte ut den opprørske befolkningen i Biafra. Via TV-skjermen så en hel verden forferdet på da igboenes kamp for selvstyre endte i den første direktesendte sultkatastrofen på det afrikanske kontinentet
- Hydros jungeleventyrFagforeningsknusing, miljøødeleggelser, fiskedød, sult, rasisme. Et samfunn på randen av økologisk katastrofe. Journallist og tidligere Hydro-ansatt Roar Nerdal har i flere år fulgt Hydros eventyr i Amazonas.
- Statoils nye jaktmarkerNorske selskap har kastet sine øyne på sentralasiatisk olje- og gass. Vestlige selskap logrer for noen av verdens verste regimer, mener Global Witness
- Statoil vil ha åpenhet- Det er ikke vår rolle å stille krav til et lands politiske regime, sier Statoils pressetalskvinne Mari Dotterud i et epostintervju med Verdensmagasinet X. Samtidig lover hun åpenhet om selskapets finansielle transaksjoner.
- Hva er norske interesser?Man snakker igjen høyt om norsk interessepolitikk. Men hva er egentlig det? Verdensmagasinet X har spurt fem personer om hva de tenker på når de hører uttrykket «norske interesser».
- BønnetidKaffe har gjennom tidene blitt assosiert med både synd og bønn. Enten du velger himmel eller helvete så prøv også en brukerdose gjennom maten.
- Olje eller utviklingEr norske oljebyråkrater på utlån til Afrika for å finne olje, eller for å drive utviklingshjelp?

